Lidem, které čeká ušní operace a obávají se bolesti, dlouhé pracovní neschopnosti nebo i jizev, to může znít jako pohádka. Ale ušní operace, které úspěšně praktikuje Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku, jsou díky použití endoskopu skutečně kratší, méně bolestivé, řezy nejsou potřebné, pacienti odcházejí následující den domů a lék na bolest vyžadují jen naprosto výjimečně. Inovativní chirurgický postup zavedl přednosta doc. MUDr. Richard Salzman, Ph.D. v roce 2014 a doposud jej klinika rutinně využívá jako jediná ve střední Evropě.

Kouzlo šetrnějšího přístupu spočívá v použití endoskopu, který je pro operatéra zdrojem světla v těsném prostoru ucha. „Při tradičním přístupu s mikroskopem se k nemocné části chceme dostat přímo přes zevní zvukovod. A tam je málo místa. Proto jsme si pomáhali drobnými, zhruba šesticentimetrovými řezy za uchem nebo třícentimetrovými řezy v přední části ucha. Díky nim se zvukovod roztáhl a dovnitř se dostalo více světla,“ popsal klasickou metodu Richard Salzman. Naproti tomu miniinvazivní technika si pomáhá endoskopem, který se dostane se světelným zdrojem velmi blízko k operované oblasti. „Řezy zevně na kůži, které jsou vždy spojené s bolestí, nejsou vůbec potřeba,“ dodal přednosta kliniky.

Od roku 2014 doc. Salzman ve FN provedl již více než 150 endoskopických ušních operací. Otolaryngologická klinika FN Olomouc, která je v počtu ušních operací druhá největší v České republice, je přitom jediné pracoviště ve střední Evropě, které miniinvazivní techniku běžně využívá. „Ročně provedeme přes sto padesát velkých ušních zákroků. Jsme hrdí, že naše pracoviště vyhledávají pacienti s ušními problémy nejen z Olomouckého kraje ale i ze širokého okolí,“ dodal doc. Salzman.