Vybrané operační výkony

Lidem, které čeká ušní operace a obávají se bolesti, dlouhé pracovní neschopnosti nebo i jizev, to může znít jako pohádka. Ale ušní operace, které úspěšně praktikuje Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku, jsou díky použití endoskopu skutečně kratší, méně bolestivé, řezy nejsou potřebné, pacienti odcházejí následující den domů a lék na bolest vyžadují jen naprosto výjimečně. Inovativní chirurgický postup zavedl přednosta doc. MUDr. Richard Salzman, Ph.D. v roce 2014 a doposud jej klinika rutinně využívá jako jediná ve střední Evropě.

Kouzlo šetrnějšího přístupu spočívá v použití endoskopu, který je pro operatéra zdrojem světla v těsném prostoru ucha. „Při tradičním přístupu s mikroskopem se k nemocné části chceme dostat přímo přes zevní zvukovod. A tam je málo místa. Proto jsme si pomáhali drobnými, zhruba šesticentimetrovými řezy za uchem nebo třícentimetrovými řezy v přední části ucha. Díky nim se zvukovod roztáhl a dovnitř se dostalo více světla,“ popsal klasickou metodu Richard Salzman. Naproti tomu miniinvazivní technika si pomáhá endoskopem, který se dostane se světelným zdrojem velmi blízko k operované oblasti. „Řezy zevně na kůži, které jsou vždy spojené s bolestí, nejsou vůbec potřeba,“ dodal přednosta kliniky.

Od roku 2014 doc. Salzman ve FN provedl již více než 150 endoskopických ušních operací. Otolaryngologická klinika FN Olomouc, která je v počtu ušních operací druhá největší v České republice, je přitom jediné pracoviště ve střední Evropě, které miniinvazivní techniku běžně využívá. „Ročně provedeme přes sto padesát velkých ušních zákroků. Jsme hrdí, že naše pracoviště vyhledávají pacienti s ušními problémy nejen z Olomouckého kraje ale i ze širokého okolí,“ dodal doc. Salzman.

Menší pooperační bolestivost a riziko krvácení, rychlejší hojení a preciznější odstranění nežádoucí tkáně. To vše jsou výhody plazmové koblace, nové metody k odstranění nosní mandle (adenotomie) a zmenšení objemu krční mandle (tonsilotomie). Odborníci z Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice Olomouc jsou jedni z prvních, kteří tuto metodu používanou v České republice zhruba dva roky svým pacientům nabízejí.

Zdravé nosní a krční mandle pomáhají bránit organismus před bakteriemi, které se dostávají do těla nosem či ústy. Pokud ovšem samotné mandle způsobují opakované záněty, případně překážejí v dýchacích cestách, může lékař doporučit jejich chirurgické odstranění. „Plazmová koblace je nadstandardní a zatím nejšetrnější metoda sloužící k odstranění nosní mandle nebo zmenšení objemu krční mandle. Plazma o teplotě čtyřicet až sedmdesát stupňů naruší tkáň mandlí, kterou následně během zákroku odsaje sonda. Operace probíhá v narkóze a trvá zhruba půl hodiny. Jedinými omezeními pro něj jsou tak odpočinek v následujících dnech spolu s konzumací stravy, která se snadno polyká,“ popisuje novou metodu primář Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku FN Olomouc MUDr. Jiří Hoza, Ph.D.

Tým kliniky nabízí odstranění mandlí plazmovou koblací především dětským pacientům, metodu však mohou v některých případech využít i dospělí. „A to zejména při zmenšení zbytnělé nosní sliznice a redukci měkkého patra a čípku u lidí, které trápí chrápání,“ dodává primář Hoza.

Plazmová koblace je zákrok, který není plně hrazen ze zdravotního pojištění. „Bližší informace lze získat v rámci dětské ORL poradny, do níž je možné se objednat osobně na naší klinice či na telefonním čísle 588 443 833,“ uzavírá MUDr. Jiří Hoza, Ph.D.