Vybrané operační výkony

Lidem, které čeká ušní operace a obávají se bolesti, dlouhé pracovní neschopnosti nebo i jizev, to může znít jako pohádka. Ale ušní operace, které úspěšně praktikuje Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku, jsou díky použití endoskopu skutečně kratší, méně bolestivé, řezy nejsou potřebné, pacienti odcházejí následující den domů a lék na bolest vyžadují jen naprosto výjimečně. Inovativní chirurgický postup zavedl přednosta doc. MUDr. Richard Salzman, Ph.D. v roce 2014 a doposud jej klinika rutinně využívá jako jediná ve střední Evropě.

Kouzlo šetrnějšího přístupu spočívá v použití endoskopu, který je pro operatéra zdrojem světla v těsném prostoru ucha. „Při tradičním přístupu s mikroskopem se k nemocné části chceme dostat přímo přes zevní zvukovod. A tam je málo místa. Proto jsme si pomáhali drobnými, zhruba šesticentimetrovými řezy za uchem nebo třícentimetrovými řezy v přední části ucha. Díky nim se zvukovod roztáhl a dovnitř se dostalo více světla,“ popsal klasickou metodu Richard Salzman. Naproti tomu miniinvazivní technika si pomáhá endoskopem, který se dostane se světelným zdrojem velmi blízko k operované oblasti. „Řezy zevně na kůži, které jsou vždy spojené s bolestí, nejsou vůbec potřeba,“ dodal přednosta kliniky.

Od roku 2014 doc. Salzman ve FN provedl již více než 150 endoskopických ušních operací. Otolaryngologická klinika FN Olomouc, která je v počtu ušních operací druhá největší v České republice, je přitom jediné pracoviště ve střední Evropě, které miniinvazivní techniku běžně využívá. „Ročně provedeme přes sto padesát velkých ušních zákroků. Jsme hrdí, že naše pracoviště vyhledávají pacienti s ušními problémy nejen z Olomouckého kraje ale i ze širokého okolí,“ dodal doc. Salzman.

Menší pooperační bolestivost a riziko krvácení, rychlejší hojení a preciznější odstranění nežádoucí tkáně. To vše jsou výhody plazmové koblace, nové metody k odstranění nosní mandle (adenotomie) a zmenšení objemu krční mandle (tonsilotomie). Odborníci z Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice Olomouc jsou jedni z prvních, kteří tuto metodu používanou v České republice zhruba dva roky svým pacientům nabízejí.

Zdravé nosní a krční mandle pomáhají bránit organismus před bakteriemi, které se dostávají do těla nosem či ústy. Pokud ovšem samotné mandle způsobují opakované záněty, případně překážejí v dýchacích cestách, může lékař doporučit jejich chirurgické odstranění. „Plazmová koblace je nadstandardní a zatím nejšetrnější metoda sloužící k odstranění nosní mandle nebo zmenšení objemu krční mandle. Plazma o teplotě čtyřicet až sedmdesát stupňů naruší tkáň mandlí, kterou následně během zákroku odsaje sonda. Operace probíhá v narkóze a trvá zhruba půl hodiny. Jedinými omezeními pro něj jsou tak odpočinek v následujících dnech spolu s konzumací stravy, která se snadno polyká,“ popisuje novou metodu primář Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku FN Olomouc MUDr. Jiří Hoza, Ph.D.

Tým kliniky nabízí odstranění mandlí plazmovou koblací především dětským pacientům, metodu však mohou v některých případech využít i dospělí. „A to zejména při zmenšení zbytnělé nosní sliznice a redukci měkkého patra a čípku u lidí, které trápí chrápání,“ dodává primář Hoza.

Plazmová koblace je zákrok, který není plně hrazen ze zdravotního pojištění. „Bližší informace lze získat v rámci dětské ORL poradny, do níž je možné se objednat osobně na naší klinice či na telefonním čísle 588 444 172,“ uzavírá MUDr. Jiří Hoza, Ph.D.

Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice Olomouc patří ve svém oboru k předním pracovištím v rámci celé republiky. Její tým již mnoho let rozvíjí miniinvazivní chirurgické techniky a už v roce 2019 provedl první operaci nádoru hlavy a krku v robotickém centru olomoucké nemocnice. Výkony se zde provádějí na nejnovější generaci amerického robotického systému da Vinci Xi a specialisté z ORL se již plnohodnotně přiřadili k urologům a gynekologům, kteří touto metodou provádějí miniinvazivní operace v oblasti břicha a pánve. Aktuálně má ORL tým za sebou již několik desítek operací.

Na naší klinice již dlouhodobě využíváme ultrazvuk v diagnostice nádorových a nenádorových onemocnění v oblasti hlavy a krku a u indikovaných nemocných provádíme diagnostiku pomocí tenko-jehlové cytologie (FNAC) nebo core-needle biopsie (CNB) s velmi dobrou výtěžností. Využití těchto miniinvazivních diagnostických metod urychluje stanovení diagnózy a tedy i začátek léčby.

Klinika ORL a chirurgie hlavy a krku nabízí celé spektrum výkonů na štítné žláze a příštítných tělískách, včetně totální tyroidektomie (odstranění celé žlázy), hemityroidektomie (odstranění poloviny žlázy) a odstranění příštítných tělísek. Navíc u pokročilých případů rakoviny štítné žlázy v jedné době operujeme nejen štítnou žlázu, ale i případné metastázy na krku. V ojedinělých případech významného šíření zvětšené žlázy nebo metastáz do mezihrudí spolupracujeme s hrudním chirurgem.

V dnešní době se klade velký důraz na délku operační jizvy. Provádíme miniinvazivní chirurgii štítné žlázy z krátkého řezu.

Ač je výskyt komplikací velmi nízký, tak jejich vznik nelze zcela vyloučit. Mezi možné komplikace patří pooperační krvácení, otok a zánět rány, poranění vratného nervu s následným chrapotem. Porucha příštítných tělísek s poklesem vápníku v krvi bývá dočasná. Řeší se podáváním vápníku a vitamínu D.

S cílem snížit riziko poranění vratného nervu používáme během operace neuromonitor, který v průběhu operace monitoruje jeho funkci.

Díky rutinnímu použití neuromonitoru je výskyt pooperačního chrapotu velmi nízký. V těchto výjimečných případech naše pracoviště provádí menší i větší zákroky na hrtanu (medializace nebo lateralizace hlasivek) s cílem zlepšit hlas.

Hospitalizace obvykle pokračuje 2-3 dny po samotné operaci a samotné propuštění se řídí hladinami vápníku v krku. Následně doporučujeme klidový režim po dobu 14 dní. Po první kontrole v naší Poradně pro onemocnění štítné žlázy a příštítných tělísek se s výsledkem histologického vyšetření odoperované tkáně vrátíte ke svému endokrinologovi k nastavení substituce hormonů štítné žlázy.

V případě zájmu se můžete objednat na telefonním čísle 588 444 172.