Fakultní nemocnice Olomouc se na dva dny stala světovým centrem miniinvazivní ušní chirurgie

6. 12. 2021

Na konci listopadu se do olomoucké fakultní nemocnice a lékařskou fakultu sjeli špičkoví odborníci na miniinvazivní ušní chirurgii z řady zemí světa. Uskutečnil se zde totiž další ročník mezinárodního kurzu tohoto bouřlivě se rozvíjejícího oboru. Pořadatelem byla Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice Olomouc a Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Podobných akcí se přitom po celém světě koná pouze pár.

  • Workshop vedl přednosta Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku doc. MUDr. Richard Salzman, Ph.D.

 

Letošní ročník kurzu určeného pro lékaře specializované na šetrnou ušní chirurgii se konal 29. a 30. listopadu 2021 na operačních sálech FN Olomouc a na pitevně Ústavu normální anatomie LF UP. „Podařilo se nám navázat na předchozí úspěšný ročník, a to přesto, že nám současná covidová doba a celosvětová epidemická situace kladla řadu překážek,“ konstatoval přednosta Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku doc. MUDr. Richard Salzman, Ph.D. „Všichni přihlášení nakonec do Olomouce dorazili, až na přednášejícího z Brazílie, který měl pozitivní test na COVID-19 na letišti a nakonec se účastnil distančně, a další dva odborníky ze Spojených států a Kanady, kteří nedostali povolení cestovat ze svých zemích do České republiky. Ti náš program obohatili alespoň formou předtočených přednášek. Kurzu se tradičně zúčastnili ušní chirurgové z řady evropských zemí od Slovenska, Polska, Německa, Rakouska až po Itálii, Rusko či Kypr,“ dodal docent Salzman.

Program prvního dne kurzu obstaraly tři plánované endoskopické operace. „Proběhly úspěšně a pacienti druhý den odešli domů. Druhý den jsme strávili praktickým nácvikem na Ústavu normální anatomie Lékařské fakulty, kde jsme měli vlastně plnohodnotné vybavení pro jedenáct operačních sálů. Program kurzu se nám tedy i přes všechny zmíněné těžkosti podařilo zcela naplnit,“ kvitoval přednosta Kliniky ORL.

Ušní operace uskutečněné s použitím endoskopu jsou nejen kratší, ale také méně bolestivé.  Nejsou při nich potřebné vnější řezy, takže pacienti odcházejí obvykle následující den domů a lék na bolest vyžadují jen naprosto výjimečně. Inovativní chirurgický postup zavedl v České republice v roce 2014 právě docent Salzman a jím vedená klinika jej dlouho využívala jako jediná ve střední Evropě. Doposud má olomoucká ORL klinika vůdčí roli v této miniinvazivní operativě. Na kliniku přijíždějí četní stážisté se zájmem o tento typ operování.

Kouzlo šetrnějšího přístupu spočívá v použití endoskopu, který je pro operatéra zdrojem světla v těsném prostoru ucha. „Při tradičním přístupu s mikroskopem se k nemocnému středouší obvykle nemůžeme dostat přes úzký zvukovod. Proto jsme si pomáhali zhruba šesticentimetrovými řezy za uchem nebo třícentimetrovými řezy v přední části ucha. Díky nim se zvukovod roztáhl a dovnitř se dostalo více světla. Naproti tomu miniinvazivní technika si pomáhá endoskopem, který se dostane se světelným zdrojem velmi blízko k operované oblasti. Řezy zevně na kůži, které jsou vždy spojené s bolestí, nejsou vůbec potřeba,“ vysvětluje docent Salzman.

Endoskopická ušní chirurgie je podle jeho slov pro pacienta velice výhodná, ale pro chirurga náročnější. „S mikroskopem má operatér obě ruce volné, zatímco když použije miniinvazivní techniku, v jedné ruce drží endoskop a pracovat musí jen jednou rukou. Právě toto omezení je endoskopické metodě nejčastěji vytýkáno. Ve zkušených rukách ale výhody endoskopu jednoznačně převládnou nad nevýhodami. Myslím si, že chirurg by se měl naučit překonávat těžkosti ve prospěch pacienta,“ je přesvědčený docent Richard Salzman.